Blog

Yurt dışında nerede okumalıyım?

İngilizce öğrenmek amacıyla yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin aklında doğal olarak sorular oluşmaktadır? Yaygın olarak sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1. İngilizce öğrenmek için yurt dışına gitmeli miyim?

Bir dili öğrenmenin en hızlı yolu o dilin konuşulduğu ülkede öğrenmektir. Bundan dolayı İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almanız İngilizce öğrenim sürecinizde size avantaj sağlayacaktır.

2. En pahalı dil okulları İngiltere’de mi?

İngilizce eğitiminde en önde gelen ülke İngiltere’dir ve dil okulları bakımından çok zengindir. Bu yüzden her bütçeye göre dil okulu bulmak mümkündür. Konaklama bakımından da Londra kısmen diğer şehirlere göre pahalıdır. Brighton, Worthing, Liverpool, Leeds, Bristol ve Bournemouth gibi şehirlerde daha uyguna daha kaliteli eğitim almak da mümkündür. Diğer ülkelerle karşılaştıracak olursak, yaşam masrafları bakımından ABD ve Kanada İngiltere’den daha uygun değildir, aksine daha pahalı yerleri de vardır. Daha uyguna okul arayanlar Malta ve İrlanda seçeneklerini değerlendirebilir.

3. Eğitim alırken çalışabilir miyim? Work and Study Programları Hakkında Bilgilendirme.

Türk vatandaşları İngiltere’de dil eğitimi alırken çalışma hakkına sahip değillerdir. Bu yüzden İngiltere’ye gitmek isteyenlerin aklında yasal olarak çalışmak bulunmamalıdır.

Kanada, İrlanda ve Avustralya’da ise 25 haftalık akademik programlara kaydolan öğrenciler Part-time (Haftalık 20 saat) çalışma hakkına sahip olurlar. İş bulma sürecinde öğrencilerin atılganlıkları ve özgüvenleri önemli rol oynamaktadır. İrlanda’da partneri olduğumuz ELI DUBLIN dil okulu bu süreçte öğrencilere çok yardımcı olmaktadır ve diğer okullara göre ücreti çok daha avantajlıdır.

4. Dil okulu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Başka bir ülkede dil eğitimi almaya giderken dikkat edeceğimiz hususlardan birisi gideceğimiz okulun Türk öğrenci sayısıdır. Biz gönderdiğimiz öğrencilerin gittiği okulda çok fazla Türk öğrenci olmamasına dikkat ediyoruz. Ayrıca giden öğrencilerimiz sosyal medya aracılığı ile Türkiye ile çok fazla görüşmemeli ve oradaki vakitlerini yabancı arkadaşlarla sosyalleşmeye ayırmalıdır. Yurtdışına gidip sürekli Türkiye’deki tanıdıkları ile görüşen öğrencilerin aldıkları verim düşüktür.

5. Malta’daki dil okulları diğer İngiltere veya İrlanda’ya göre daha mı az kalitelidir?

Malta eski İngiliz sömürgesi olduğu için ve birçok dil okulunun bulunmasından dolayı okullar arası rekabet vardır ve öğrencilerine en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadırlar. Giden öğrencilerimiz memnun olarak dönmektedirler. Özellikle Eylül ayından sonra adada Türk öğrenci sayısı azalır ve okul ücretleri daha cazip olur. Havanın da biraz daha serinlemesiyle eğitim için daha ferah bir ortam oluşur. Uygun fiyata dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz için Malta muhteşem bir seçenektir.