Blog

Londra Maceraları / Görkem Cabbar (Islington Center for English)

Herkese Merhaba

2019 yılı Eylül ayında Londra’ya 24 haftalık dil eğitimi için gittim. Bu süre içinde yaşadıklarımı kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle alıştığımız düzeni değiştirmek ne kadar zor görünse de karar verip iyi bir araştırma süreci sonrasında uygulamaya geçebilmek o işin yarısını bitirmek gibi oluyor. Aslında bu işin en zor kısmı da araştırma sürecidir diyebiliriz. Bu süreçte Fly English Academy’den Mustafa Hoca bana çok yardımcı oldu ve Londra’daki en uygun ve kaliteli bir dil okuluna gitmeme yardımcı oldu. Bunun için kendisine çok teşekkür ederim.
Sonrası biraz daha kolay aslında, ilk önce gidebileceğiniz güzel bir dil okulu ve uçak biletiyle kesin ve kararlı bir ilk adim atmakta fayda var ben bunu yolun yarısı olarak görüyorum. Tabi sadece bununla kalmıyor, pahalı bir yasam için yapabileceğiniz is olanaklarını, yasam tarzlarını, kullanacağınız metro istasyonlarına kadar ön bilgi toplamakta fayda var ben bu sureci Youtube kanallarından faydalanarak yaptım çünkü market fiyatları bile sizin çok önemli olacak.

Çok uzatmadan Londra’daki ilk günüme geçmek istiyorum: uçakla yolculuk benim için biraz stresli olmuştur hep! Kalkış ve iniş arasındaki 3.5 saat benim için uzun geçti ama indiğimde ve o gümrük kontrolünü geçtikten sonraki yeni bir hayatin verdiği heyecan paha biçilemez. Hava limanından direk kalacağım yabancı ailenin evine gittim, bu konuda çok profesyonel çalışıyorlar. Aslında bir bakıma “share home” denilen bu sistem orda insanların hayatlarının bir parçası. Benim için ilk aşamada zordu çünkü alışık olduğum bir durum değildi ama iyi bir ev arkadaşıyla isler daha kolay hale geldi ve 3 günde bu duruma alıştım.

Ertesi gün okulumun ilk günü ve Londra’da yalnız ulaşım yapacağım için biraz gerginlik vardı. Bunu da çok kolay atlattım çünkü ülkenin ulaşım sistemi dakikası dakikasına size nerden nereye gitmenizde o kadar yardımcı ki hatta uygulamayı buraya bırakıyorum gidecek arkadaşlar için kesin çözüm “Citymapper”. Okulda ilk gün tanışma vs gibi geçiyor ve alışma hızınız tahmin ettiğinizden kısa sürüyor. Benim Londra serüvenim ilk 2 3 hafta ev-okul arkadaşlarla ders çıkışı gittiğimiz cafe-bar, İngilizce konuşmaya çalışma diye stabil olarak devam etti ama sonrasında bir çalışmaya başlama kararı almanız gerekiyor çünkü hazıra dağ dayanmaz bu konuda da çok sistemli çalışıyorlar. Kullandıkları “job today” uygulaması size kolay cv hazırlama ve çalışma saatleri ve is arama özellikleri sunuyor, bu benim çok isime yaramıştı ve çok güzel de bir is buldum tamamen sizi eğitmeye ve geliştirmeye dayalı bir çalışma sistemleri var. Para kazanmaya başlamıştım ve hayat daha kolaylaşmıştı ki artık evimi değiştirmem gerekiyordu ve bu Londra’nın en kotu sureci olabilirdi benim için çünkü çok pahalı bir şehir ve ayırdığınız bütçe sizin için ulaşıma vereceğiniz paradan tutun, is saatinizin çıkış saatinden sonra kullanabileceğiniz istasyon sayısına kadar çok önemli. Bu yüzden tercihiniz her zaman evinizin çalıştığınız yere yakın olması olsun çünkü ulaşım konusunda ciddi pahalı bir şehir Londra.

İyi bir araştırmadan sonra şansımın da yanımda olması çok etkiliydi. Okulum ve isim arasında yürüme mesafesi bir ev bulmuştum, fiyatı da çok uygundu ve bir parantez açmak isterim bir şeyleri tek başına başarmaya başladığımda daha fazla keyif almaya başladım. Arkadaşlar ediniyorum, İngilizcem gelişiyor bir çevre ediniyordum, tamamen adapte olmuştum. Aslında Londra hayatım bir düzene girdi derken bildiğiniz gibi bu pandemi surecinde tekrar ülkeye dönmek zorunda kaldım çünkü bir otelde çalışıyordum ve ilk etkilenen sektörlerden biriydi fakat bu süreçte bile her zaman hem şirket hem de hükûmet çalışanlarının yanında bulundular maddi ve manevi olarak. Burada bir parantez daha açıyorum, ben Avrupa Birliği vatandaşı olduğum için çalışma iznim ve vergi numaralarımın olması da buna büyük bir etken oldu.. Sonlara doğru geldiğimde size merak edebileceğiniz her şeyi en azından bir başlangıç sureci için yardımcı olabildiysem ne mutlu ve her şey tekrar düzeldiğinde belki orada bu yazıyı okuyan biriyle tanışmak ve yardımcı olabildiğimi görmeyi çok isterim.
Ben orada olacağım.

Görüşmek üzere herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Görkem Cabbar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir